Jak zrobić świece sojowe? - Ile z 1 kilogramu wosku sojowego? - aleWorek.pl (2023)

Świeczki sojowe DIY przez ostatnie dwa lata opanowały wszystkie kanały społecznościowe. Ustawiane były w każdym wnętrzu, a kształt im bardziej różnorodny, inny, ciekawy i intrygujący, tym lepszy! W taki sposób pojawiły się formy muszli, pereł, sześcianów z kółek, a nawet twarzy czy posągów niczym wyciągniętych z antyku. Zdobiły kąciki wnętrzarskie w znanych miejscach i były układane w bardzo eklektyczny sposób. Pięknie prezentowały się na złotych tacach, blisko biżuterii czy dodatków w stylu vintage. Zrobienie takiej świecy nie należy do łatwych wyzwań, ale też nie jest to rzecz niemożliwa, z którą nikt by sobie nie poradził. Szukasz jasnych instrukcji, jak zrobić świeczkę sojową? Czytaj dalej i poddaj się kreatywnemu procesowi twórczemu.

Świeca sojowa vs inne. Które woski sprawdzą sięnajlepiej?

Obecny rynek jest przepełniony do maksimum rodzajami i ilością świec. Oprócz różnych wzorów, kolorów i wielkości można też znaleźć odmienne składy, z których są one tworzone. Parafina, stearyna, wosk pszczeli i sojowy to liderzy w świeczkowym świecie. Wybór jest szeroki, więc który wosk wybrać?

 • Świeca parafinowa – najtańsza dostępna wersja, która przeważa w większości sklepów. Ze względów na niski koszt produkcji, jest często wybierania, a być może nie powinna. Parafinę pozyskuje się z ropy naftowej i smół z węgla brunatnego, więc niech nie zmyli nikogo śnieżnobiała barwa! Olejki zapachowe również są sztucznie tworzone. Spalanie jej nie jest korzystne dla zdrowia, ponieważ podczas wypału podnosi się stężenie dwutlenku węgla oraz wydzielane są substancje szkodliwe, jak np. benzolem, toluen czy formaldehyd. Stworzenie nawet małej świeczki przyczynia się w znacznym stopniu do degradacji środowiska naturalnego, więc jest to kolejny decydujący czynnik.
 • Świeca stearynowa – trochę droższa wersja i mniej wpływająca na przyrodę, ale mająca swoje minusy. Ten rodzaj świecy powstaje z mieszaniny nasyconych kwasów tłuszczowych oraz nienasyconych − głównie palmitynowego i stearynowego. Wadą stearyny jest możliwość pochodzenia z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, dlatego weganie powinni mieć to na uwadze i uważnie czytać skład.
 • Świeca z wosku pszczelego – pochodzi z procesu przetopienia plastrów, które w ulu już się nie przydadzą. Z tego powodu jest to produkt naturalny i przyjazny przyrodzie, o ile występuje w 100% w takim składzie. Dlatego tutaj również należy z uwagą go czytać.
 • Świeca sojowa – najlepsza dostępna alternatywa, która łączy w sobie dobry skład, ładny zapach oraz naturalne pochodzenie. Tworzona jest tylko i wyłącznie z ziaren soi poprzez oczyszczenie ich i poddanie późniejszemu procesowi rozgniatania, toczenia oleju i utwardzania go. Roślina posiada już w sobie delikatny zapach, który można komponować w ciekawy sposób, dodając naturalne olejki eteryczne. Nie wpływa to negatywnie na środowisko naturalne ani na zdrowie człowieka. Właśnie dlatego jest najlepszym dostępnym wyborem.

Świece sojowe – jak je zrobić i co warto mieć podczas ich produkcji?

Jeżeli rodzaj wosku jest już wybrany, można dalej planować proces własnoręcznego robienia małych dzieł sztuki. Dodatkowo potrzebne będą specjalne formy silikonowe, które obecnie są łatwo dostępne na wszelkich stronach internetowych, lub po prostu szklane pojemniki. Wszystko zależy od tego, jaki wzór jest potrzebny. Przydadzą się też olejki eteryczne, których temperatura zapłonu wynosi powyżej 70 stopni Celsjusza. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa. Knot do świecy powinien być w 100% bawełniany i zakończony metalową blaszką ułatwiającą przytwierdzanie lub też w pełni drewniany. Te powlekane sztucznymi dodatkami wydają nieprzyjemny zapach i mocno skwierczą. Sprawdzą się też dekoracje w postaci eko brokatu czy suszonych kwiatów. Można wyposażyć się w gotowy zestaw do świec DIY w trzech odsłonach – świątecznej, czyli o zapachu pomarańczy i cynamonu; relaksującej i kojącej, czyli o zapachu lawendy oraz odświeżającej i pobudzającej, czyli o zapachu wanilii i cytryny. Do wyrobu własnych świec potrzebne będą: waga kuchenna, szklana miska do podgrzewania, łyżka, garnek z gorącą wodą, termometr oraz chęci i zapał do pracy.

Warto też pamiętać, że wosk sojowy dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to miękki, który idealnie sprawdzi się w słoikach i pojemnikach, w których do końca nie zostanie utwardzony. Drugi jest twardy, który odpowiedni będzie do świec sojowych handmade o różnych kształtach. Pod wpływem czasu wosk twardnieje i tworzy gładką, błyszczącą powierzchnię, więc staje się ciekawą dekoracją.

Jak zrobić świecę sojową?

Wszystko już przygotowane i na swoim miejscu? W takim razie można zaczynać proces pierwszego odlewu świeczki sojowej DIY.

 1. Czystość to podstawa!

Przygotuj sobie miejsce pracy o dużej powierzchni, żeby wygodnie manewrować gorącym produktem i ograniczyć ryzyko niebezpiecznego wypadku do minimum. Blat można wyłożyć gazetą lub ręcznikami, żeby chroniły miejsce pracy. Ułóż wszystkie składniki po jednej stronie, akcesoria przed sobą, zachowaj bezpieczeństwo i bierz się do pracy.

 1. Rozpuszczanie

Zacznij od odmierzenia 250 ml wosku sojowego oraz umieść go w szklanej misce. Z kolei ją ułóż na garnku z wrzącą wodą i podgrzewaj do czasu osiągnięcia przez wosk temperatury 65–75 stopni Celsjusza. Kluczowym akcesorium będzie termometr, który ułatwi pracę – kuchenny lub elektryczny.

 1. Nie zapomnij o knocie!

Czysty słoik ustaw przed sobą, złap za knot i blaszkę, delikatnie zamocz ją w roztopionym wosku. Dociśnij ją do dna szklanego pojemnika, aż się przyczepi. Potrwa to minutę lub dwie. Następnie przywiąż knot delikatnie do długiej wykałaczki, a ją ustaw prosto na szczycie. Możesz spiąć je spinaczem, żeby knot był cały czas prosty.

 1. Moment właściwy

Gdy wosk będzie już gotowy, należy wyciągnąć miskę i postawić ją na blacie, żeby odczekać, aż osiągnie temperaturę 55–60 stopni Celsjusza. W tym momencie można dodać parę kropli naturalnych olejków eterycznych. Jeżeli nie chcesz, możesz pominąć ten proces. Soja naturalnie będzie dawać lekki, delikatny zapach.

 1. Przelewanie, dekoracja

Tak przygotowany wosk przelej delikatnie, jednym ciągłym strumieniem do słoiczka i udekoruj suszonymi kwiatami. Podczas rozpuszczania wosku będą dawać piękny efekt.

 1. Prawie koniec, brawo!

To jest moment, żeby odłożyć świeczkę na 48 godzin do pełnego wystudzenia. Po tym czasie wystarczy odciąć zbędną ilość knota. I już, pierwsza świeca gotowa! Można robić kolejne.

Żeby nadać świeczce charakteru, można użyć form silikonowych zamiast słoików i cieszyć się ciekawymi kształtami. Proces jest identyczny i nie należy nic zmieniać. Formy są skonstruowane tak, że praca z nimi niczym nie odróżnia ich od tych ze słoikiem. Pod koniec wystarczy delikatnie podważyć strukturę formy i wypchnąć świeczki.

Żeby uniknąć pojawiania się dołku w świeczce, a przy tym, żeby spalała sięona równomiernie jasnym płomieniem, należy co jakiś czas podcinać knot, a gaszenie rozpocząć, gdy górna tafla cała się rozpuści. Robienie tego na odwrót jest częstym powodem niszczenia wosku i tworzenia lejku utrudniającego palenie.

Ile świec wyjdzie z 1 kg wojsku?

Wosk sojowy posiada gęstość 0,9 g/ml. Jeżeli Twoje naczynie ma pojemność 200 ml, to potrzebujesz 180 g wosku. Oznacza to, że z 1 kg wosku wyjdzie około 5–6 świeczek, w zależności od dodawania olejków, i dekoracji oraz grubości knota. Jest to dalej dobra alternatywa względem świeczek sklepowych. Za mniejszą cenę, dostajesz więcej egzemplarzy.

Ważnymi zaletami świec sojowych DIY jest ich naturalne pochodzenie, dzięki czemu nie niszczą one środowiska naturalnego. Co ważne, są także biodegradowalne i poprzez roślinne pochodzenie mogą rozkładać sięszybciej. Nie palą się ciemnym dymem i nie skwierczą, w związku z tym czyste spalanie nie powoduje szkód zdrowotnych ani wydobywania się CO2. Wosk sojowy pali się także dużo dłużej niż parafina czy stearyna. Nie brudzi i nie pozostawia tłustych plam. Ideał w świecowym raju!

Świece sojowe – jak zrobić własną i czym się ona wyróżnia?

Duńskie hygge jest trudne do zdefiniowania w języku polskim – oznacza coś miłego, pięknego, komfortowego i wygodnego w jednym. W ten styl życia wpisują się również świeczki. Według Duńczyków nic tak nie dodaje nastroju, jak właśnie świece. Wieczorne gry cieni rzucane na ściany niczym żywe obrazy przeplatające się między sobą. Zapach roznoszący się po wszystkich kątach w domu i dający namiastkę rodzinności. A przy okazji piękna dekoracja na półkach czy biurku. Może nie bez powodu Duńczycy to najszczęśliwszy naród, jeżeli palą tyle świec?

FAQs

Ile olejku na 1 kg wosku sojowego? ›

Zaleca się aby ilość olejku eterycznego w świecy była w granicach 8-12% masy całkowitej. Czyli, w przypadku 165 g wosku sojowego, powinniśmy użyć maksymalnie 19,8 ml olejku eterycznego.

Jak obliczyc ilość wosku do świecy? ›

Aby obliczyć ilość potrzebnego wosku przydaje się następujący wzór: objętość pojemnika (podawana w ml) x 0,77 = wosk sojowy (podawany w gramach). Zatem jeśli twój słoiczek ma pojemności 200 l, to będziesz potrzebować 154 g wosku sojowego.

Ile gram wosku na swiece? ›

KROK 1: PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WOSKU DO ŚWIEC

Czyli jeśli kupiłaś słoiczek o pojemności 200 ml, będzie potrzebowała 154 g wosku sojowego.

Ile kosztuje wyprodukowanie swiecy sojowej? ›

Łączny koszt produkcji 6 świeczek, włącznie z woskiem, olejkami i knotami to około 70 złotych.

Ile świec z 1 kg wosku sojowego? ›

Wosk sojowy posiada gęstość 0,9 g/ml. Jeżeli Twoje naczynie ma pojemność 200 ml, to potrzebujesz 180 g wosku. Oznacza to, że z 1 kg wosku wyjdzie około 5–6 świeczek, w zależności od dodawania olejków, i dekoracji oraz grubości knota.

Ile kosztuje 1 kg wosku sojowego? ›

30,99 zł/szt.

Ile waży 1 litr wosku? ›

kilogram na litr – kg/l, oraz gram na centymetr sześcienny – g/cm³ . Ciężar właściwy wosku w temperaturze pokojowej waha się od 0,956 do 0,969.

W jakiej temperaturze zalewać świece sojowe? ›

Przed zalaniem świec wosk należy podgrzać do wyższej temperatury, nie powinna ona jednak przekroczyć 90°C. Chwilowe przekroczenie tej temperatury nie jest szkodliwe, ale w dłuższym czasie może spowodować żółknięcie wosku. Barwniki dodaje się w temperaturze 70-90°C.

W jakiej temperaturze dodawać olejek do wosku? ›

Olejki zapachowe oraz kompozycje dodajemy do wosku będącego w temperaturze około 60-65 stopni. Na etykiecie lub w opisie wosku powinno być napisane, ile % zapachu możecie dodać. W wosku, który wybrałam jest to maksymalnie 10%, co oznacza, że mogę dodać aż 10 ml zapachu do 100 ml roztopionego wosku.

Dlaczego w świecy robi się tunel? ›

Ponieważ świeca “zapamiętuje” swoje pierwsze palenie i od tego czasu będzie spalać tylko taki sam obszar. Jeśli zatem wypalił się tylko niewielki okrąg wokół knota, to przy kolejnych paleniach tworzyć się będzie tunel.

Jak zrobić intensywnie Pachnaca świece? ›

Do rozpuszczającego się wosku dodaj kilka (albo nawet kilkanaście) kropel olejku zapachowego oraz barwnik lub starte kolorowe kredki woskowe. Możesz też wsypać trochę brokatu. Twoje świece zapachowe będą bardziej eko, jeśli zamiast olejku użyjesz cynamonu, kardamonu, aromatu pomarańczowego czy waniliowego.

Kiedy dodac olejek do świec? ›

Zebrany wosk należy rozpuścić za pomocą kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, do momentu, gdy się upłynni. Kiedy wosk będzie w postaci płynnej, dodajemy ulubiony olejek eteryczny lub mieszankę wybranych preparatów. Knot maczamy delikatnie w wosku i przyklejamy do dna słoiczka, w którym umieścimy świecę.

Czy można zarobic na robieniu świec? ›

Produkcja i sprzedaż świec to także biznes, a biznes jak każdy inny – musi na siebie zarabiać. Bez tego długo nie pociągniesz, więc lepiej od początku wszystko sobie przeliczyć i odpowiednio zaplanować. Przed Tobą lista wszelakich elementów, które uwzględniam w swoim budżecie jednej świecy.

Ile można zarobić na świeczkach? ›

Z prostego liczenia wychodzi, że koszt wyprodukowania jednej sztuki wynosi 1,70 zł. Taką świecę spokojnie można sprzedać za 2,20 zł. Zatem ze sprzedaży 100 sztuk świec, czysty zarobek to 50 zł (100 sztuk można spokojnie zrobić w kilka godzin).

Czy oplaca się sprzedawac świeczki? ›

W Polsce świece cieszą się ogromną popularnością, osiągając wysoką sprzedaż w kategorii artykułów dekoracyjnych. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, iż coraz częściej to właśnie świece polskich producentów, a nie importowane sprzedają się najlepiej.

Ile kosztuje knot do świeczki? ›

Możesz zdecydować się na modele z blaszką – kupisz aż 100 sztuk za około 15 zł. Jeśli tworzysz świece w naturalnym stylu, utrzymane w ciepłych, subtelnych kolorach, doskonale sprawdzą Ci się drewniane knoty. Cena za 10 sztuk wynosi około 7 zł.

Czym się różni parafina od wosku sojowego? ›

Świece sojowe przede wszystkim emitują podczas palenia się o 90% mniej dwutlenku węgla niż świece parafinowe, a wosk sojowy nie wydziela szkodliwych substancji, tak jak ma to miejsce w przypadku parafiny. Wosk sojowy, który znajduje się w świecach, topi się w dużo niższych temperaturach niż parafina.

Jak zacząć produkować świece? ›

Garnek z parafiną (kąpiel wodna) wkładamy w większy garnek z wodą. W ten sposób roztapiamy parafinę. Podczas topienia możemy dodać barwniki do świec, dekoracje i olejki eteryczne, dzięki którym świece zapachowe będą pięknie pachnieć i wyglądać. Robiąc świeczki możesz dodać także przyprawy np.

Jak zrobić świecę w domu? ›

Do przygotowanego szklanego naczynia wlewamy odrobinę płynnej parafiny umieszczając na jego dnie knot. Wosk szybko zaschnie i przymocuje knot na stałe. Drugą końcówkę knota zaczepiamy o klamerkę lub patyczek na górze naczynia, aby pozostał w pionowej pozycji.

Jak przechowywać wosk sojowy? ›

Podobnie jak świece zapachowe, woski powinno się przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. Zamykana szafka lub szuflada sprawdzi się idealnie. Aby uniknąć bałaganu, możesz wykorzystać do przechowywania zbiorcze pudełko wykonane z papieru bądź z tworzywa sztucznego.

Co do robienia Swieczek? ›

Do tworzenia świecy potrzebna jest parafina lub wosk palmowy, wosk sojowy albo wosk pszczeli. Potrzebny również będzie barwnik do świec, knot, kompozycja zapachowa jeśli świeca ma posiadać zapach. Gotową świecę można ozdobić poprzez lakier do świec, perełki w płynie do dekoracji wosku lub metodą decoupage.

Dlaczego świeca pęka? ›

Przyczynami mogą być palenie świecy w przeciągu, zbyt cienki knot lub knot przesunięty względem środka świecy.

Kiedy dodac barwnik do wosku sojowego? ›

Zacznij od podgrzania wosku do 80/85 stopni Celsjusza, aż się rozpuści. Jeśli używasz barwników do barwienia, dodaj do wosku po stopieniu.

Ile wosku na 200 ml? ›

Wosk ma gęstość 0,9 g/ml, a więc aby wypełnić woskiem naczynie o pojemności 200 ml, potrzebujesz ok. 180 g wosku.

Dlaczego świeca sojowa kopci? ›

Świeca kopci, ponieważ znajduje się w nieodpowiednim miejscu

W przypadku gwałtownych przepływów powietrza płomień się destabilizuje i świeca zaczyna kopcić. Jak zapobiec kopceniu świecy: zawsze ustawiaj świecę daleko od przeciągów i ruchów powietrza.

Dlaczego wosk odkleja się od szkla? ›

📌 czy wosk odrywa się od szkła? Winę tutaj ponosi nieodpowiednia (za niska) temperatura mieszanki oraz szkła w momencie zalewania wosku do szklanki/naczynka.

Co można zatopić w świecy? ›

Często w świece wtapia się np. płatki róży lawendę lub inne suszone kwiaty. Ich większą ilością można zapełnić także dno woreczka. Analogicznie możemy postąpić w przypadku świecy zdobionej ziarnami kawy czy muszelkami lub innymi elementami dekoracyjnymi.

Jak zrobić samemu świece sojowe? ›

Świece sojowe własnej roboty. Całość opiera się na podgrzaniu wosku, dodaniu olejków zapachowych, wsadzeniu knota i zalaniu wcześniej wybranego szklanego pojemniczka. Potem czekamy kilka godzin i mamy świeczkę.

Jak wzmocnic zapach świec? ›

Aby służył jak najdłużej, konieczne jest przycinanie knota. Zaleca się, aby przed każdym zapaleniem świeczki było to maksimum 5 mm. Regularnie przycinanie eliminuje także kłopot kopcenia. Dzięki temu na ściankach szklanej świeczki nie osadza się brud, a w pomieszczeniu nie śmierdzi spalenizną.

Czy wosk sojowy można barwić? ›

Wosk sojowy pozwala się dowolnie barwić na różne, nawet najbardziej fantazyjne kolory.

Co zrobić żeby świeca nie dymiła? ›

Przed zapaleniem świecy każdorazowo należy przyciąć knot do długości ok. 3 mm. Dzięki przycięciu knota płomień będzie stabilny i równomierny a świeca nie będzie kopcić.

Co zrobić żeby Swieczka równo się Wypalala? ›

Po pierwsze: przycinajmy knot

Zanim zapalimy knot, przytnijmy go do ok. 4-6 milimetrów. Im knot jest dłuższy, tym szybciej wypala się świeca. Krótszy daje bardziej regularny płomień i równo wypalony wosk.

Dlaczego świeca się nie pali? ›

Możliwe, że za bardzo przyciąłeś knot. Większość renomowanych producentów świec zaleca, aby knot miał długość około 5 mm. Zbyt długi knot oznacza za szybkie wypalanie się świecy, a zbyt krótki - problemy z rozpaleniem świeczki. Zjawisko to może też skutkować zatapianiem się knota.

Czemu świeca sojowa nie pachnie? ›

Przyczyn może być wiele, od złego knota, nieodpowiednich temperatur podczas łączenia składników, czy nawet zbyt szybkie rozpalenie świecy.

Co dodac do wosku żeby Pachnial? ›

Do topiącego się wosku dodałam kawowy aromat (do jej stworzenia wykorzystałam białą świecę bryłową). Świeca pięknie pachnie, bo już same ziarna mają intensywną woń.

Skąd wziąć knot do świeczki? ›

Warto wiedzieć, że w droższych świeczkach spotykane są często knoty drewniane. Można go zrobić z łatwo dostępnego knota do lampy naftowej lub do zapalniczki Zippo. W pierwszym przypadku można przeciąć go na pół, w drugim wystarczy wyciągnąć drucik i już. Mamy gotowy knot do świec i świeczek.

Jak zrobić naturalny zapach do świeczki? ›

Do świecy dodaję 6-7% olejków eterycznych na 93-94% wosku. Ta proporcja zależy ściśle od rodzaju wosku. To znaczy, zajrzyj najpierw do specyfikacji wosku i sprawdź, jaka zawartość składników dodatkowych (zapachu) jest zalecana. Jeśli zaleca 7%, to użyj 7 g olejków na 93 g wosku.

Jaka jest różnica między olejkiem eterycznym a zapachowym? ›

Zasadnicza różnica pomiędzy olejkami eterycznymi a zapachowymi odnosi się do ich pochodzenia. Prosta zasada: olejki eteryczne powstają z roślin, a zapachowe – ze związków chemicznych. Zatem olejki eteryczne mają pochodzenie naturalne, natomiast olejki zapachowe – syntetyczne.

Jakie zapachy do swiec sojowych? ›

Do zrobienia własnej świecy sojowej można wykorzystać wosk sojowy, knot oraz olejek o dowolnym zapachu takim jak geranium, trawa cytrynowa, gałka muszkatołowa czy też cynamon.

Gdzie sprzedawac świeczki? ›

Rękodzieło bardzo dobrze sprzedaje się też na portalach aukcyjnych takich jak na przykład Allegro, Morele, Amazon czy eBay. Najbardziej popularnym serwisem w Polsce jest oczywiście Allegro.

Co można robić w domu i sprzedawać? ›

Jakie rękodzieło najlepiej się sprzedaje?
 • T-shirty i inne przedmioty z nadrukami. ...
 • Handmade biżuteria – wcale nie taka trudna. ...
 • Świeczki zapachowe, kolorowe i nie tylko. ...
 • Słodycze – kolorowe i różnorodne. ...
 • Produkty cyfrowe. ...
 • Spinki do ubrań ...
 • Kosmetyki i balsamy do ust. ...
 • Naczynia i ozdoby z gliny.
2 Feb 2021

Co jest potrzebne do wyrobu świec? ›

Materiały potrzebne do stworzenia świeczek
 • świece;
 • knot;
 • szklany pojemnik, puszka, gruby karton, np. ...
 • olejki zapachowe lub przyprawy;
 • dowolne dodatki – skórki pomarańczy, ziarna, suszone zioła, plasterki cytryny, kamyczki;
 • patyczek, sznurek, opcjonalnie pędzelek;
 • naczynie do roztapiania wosku.
1 Dec 2016

Jak uzyskać wosk sojowy? ›

Wosk sojowy pozyskuje się z oleju sojowego. Olej ten wytwarza się z nasion soi po uprzednim pozbawieniu ich łupin nasiennych, rozdrobnieniu na płatki i wytłaczaniu. Następnie podlega on procesowi uwodornienia, czyli utwardzenia. Ta uzyskany produkt jest gotowy do wytwarzania świec.

Gdzie kupić wosk na świece? ›

W ofercie Ecoflores znajduje się parafina do produkcji świec wolnostojących, do masażu i w pojemnikach i naczyniach, w tym granulat, plastyczna, naturalny wosk sojowy, pszczeli i żelowy do wyrobu świec.

Jak otworzyć sklep ze świecami? ›

Kwestią kluczową jest zapoznanie się z rynkiem, zapotrzebowaniem, prześledzenie najnowszych trendów, ale także określenie własnych oczekiwań. W jednym przypadku sprawdzą się produkty limitowane, skierowane do węższej grupy konsumentów (np. świece dla wegan), w innym lepiej postawić na różnorodny asortyment.

Ile świec wyjdzie z 1 kg wosku? ›

Jeżeli Twoje naczynie ma pojemność 200 ml, to potrzebujesz 180 g wosku. Oznacza to, że z 1 kg wosku wyjdzie około 5–6 świeczek, w zależności od dodawania olejków, i dekoracji oraz grubości knota.

Jak produkuje się świece? ›

Jeśli chodzi o świece woskowe, to obecnie produkowane są one najczęściej metodą tradycyjną, polegającą na owijaniu knota spłaszczonymi oraz odpowiednio zmiękczonymi płatami wosku. Innym sposobem uzyskania świecy jest oblewanie knota stopionym woskiem lub stosowanie metody maczania.

Jak się robi wosk do świec? ›

Do oleju kokosowego wlewamy masę z przetopionych kredek świecowych i dokładnie mieszamy. Jeśli chcemy, aby nasza świeca dodatkowo pięknie pachniała, na tym etapie możemy dolać kilka kropel olejku eterycznego. Kolejno należy dokładnie wymieszać wszystkie składniki. W ten sposób nasz wosk do świec jest już prawie gotowy.

Kiedy dodac olejek do świecy? ›

Zebrany wosk należy rozpuścić za pomocą kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, do momentu, gdy się upłynni. Kiedy wosk będzie w postaci płynnej, dodajemy ulubiony olejek eteryczny lub mieszankę wybranych preparatów. Knot maczamy delikatnie w wosku i przyklejamy do dna słoiczka, w którym umieścimy świecę.

Do jakiej temperatury roztopić wosk sojowy? ›

Temperatura topnienia wosku wynosi 50 st. C. Przed zalaniem świec wosk należy podgrzać do wyższej temperatury, nie powinna ona jednak przekroczyć 90°C. Chwilowe przekroczenie tej temperatury nie jest szkodliwe, ale w dłuższym czasie może spowodować żółknięcie wosku.

W czym rozpuścić wosk sojowy? ›

Przygotuj wosk sojowy

Wosk ma gęstość 0,9 g/ml, a więc aby wypełnić woskiem naczynie o pojemności 200 ml, potrzebujesz ok. 180 g wosku. Teraz czas na rozpuszczenie wosku. Należy umieścić go w szklanej miseczce i rozpuścić w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce.

Co zrobić żeby świeca mocno pachniała? ›

Na garnku ustaw miseczkę i rozpuszczaj w niej parafinę. Gdy całość się rozpuści, dodaj do masy olejek eteryczny lub na przykład wanilię albo cynamon i wymieszaj. Tylko od Ciebie zależy czy wybierzesz naturalne „pachnidła”, czy też gotowe olejki eteryczne, które z pewnością będą pachnieć o wiele mocniej.

Kiedy dodac barwnik do wosku? ›

Jeśli używasz barwników do barwienia, dodaj do wosku po stopieniu. Poczekaj, aż wosk ostygnie do 60/70 stopni Celsjusza, dodaj wybrany olejek zapachowy (w tym miejscu należy również dodać płynne barwniki i mikę). Dokładnie wymieszaj wybrany olejek zapachowy z woskiem minimum 2 mins.

Czym wosk sojowy można barwić? ›

Wlewam bezpośrednio do docelowego pojemnika około 15 kropli na świecę 200 ml. Jeśli chcę wykonać kolorową świecę wlewam wosk warstwami. Po zastygnięciu jednej warstwy w wybranym kolorze wlewam kolejną. Ja bazowałam na trzech kolorach czyli naturalnym w jakim występuję wosk oraz barwiony w alkannie i spirulinie.

Czy wosk można rozpuścić w mikrofalówce? ›

Jeżeli bardzo się wam spieszy, możecie też rozpuścić wosk w mikrofali, ale wtedy nie będziecie w stanie kontrolować jego temperatury i stanu roztopienia, a ze zbyt rozgrzanym i tak będziecie musieli poczekać, aby dodać olejki.

W jakiej temperaturze rozpuszcza się wosk? ›

Temperatura topnienia wosku wynosi zaledwie 62°C. Powyżej 85°C zaczyna on tracić kolor, a przy 120°C staje się klarowny. Różne źródła podają, że spalanie wosku następuje przy 240°C lub nawet 300°C. To wiedza niezbędna w produkcji świec, gwarantująca bezpieczeństwo podczas pracy i uzyskanie pożądanego efektu.

W jakiej temperaturze dodawać barwnik do wosku? ›

Sposób użycia: Dodawaj do roztopionego wosku kawałeczki barwnika, aż do uzyskania odpowiedniego nasycenia koloru. Dla idealnego rozprowadzenia barwnika zalecamy temperaturę wosku 65 - 70°C. W przypadku niektórych barw może być konieczne podwyższenie temperatury, ale nie powinna przekraczać 80°C.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Zonia Mosciski DO

Last Updated: 14/06/2023

Views: 6094

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Zonia Mosciski DO

Birthday: 1996-05-16

Address: Suite 228 919 Deana Ford, Lake Meridithberg, NE 60017-4257

Phone: +2613987384138

Job: Chief Retail Officer

Hobby: Tai chi, Dowsing, Poi, Letterboxing, Watching movies, Video gaming, Singing

Introduction: My name is Zonia Mosciski DO, I am a enchanting, joyous, lovely, successful, hilarious, tender, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.